Nevyčnievať z radu

Autor: Zuzana Hergottová | 31.5.2014 o 17:00 | (upravené 3.6.2014 o 10:56) Karma článku: 4,57 | Prečítané:  797x

Jeden múdry človek raz povedal; "Narodili sme sa ako originál, prečo umrieť ako kópia?" Každý sme iný, ale nie vždy je to akceptované zo strany druhých. Veľakrát sa stretnete so šikanou, opovrhovaním, prípadne ohováraním a to všetko len pre inakosť. Samozrejme všetko má svoje hranice, no aj tie sa v rôznych krajinách a v súvislosti od ľudí tam žijúcich líšia.

Mnohé časopisy, reklamy a slogany nám hovoria, aby sme boli sami sebou a nehanbili sa za to. Nie vždy je to však také jednouché, pretože často sa stretávame s nepochopením okolia. Byť sám sebou znamená žiť podľa seba tak, ako to cítime sami. Nežijeme predsa život niekoho iného, aby sme spadali do jeho mier a predstáv. To čo je na jednom mieste uznávané a vážené, je inde opovrhované a nepochopené. Príkladom môže byť aj také tetovanie. Mnohé kultúry ho dodnes uznávajú ako znak príslušnosti ku kmeňu alebo vyznaniu a stáva sa tak prirodzenou súčasťou ich života. Iné "vyspelé civilizácie" to označujú ako primitívne správanie. No práve vďaka tomu dokáže daný kmeň, či skupina ľudí rozoznať svojho píslušníka od inej skupiny a tak sa navzájom medzi sebou rešpektovať a líšiť. V našich zemepisných kruhoch je často tetovanie chápané ako chvíľková nerozvážnosť, či dokonca úplný nezmysel. Je v poriadku, keď má každý svoj názor, ale tak ako tetovaný nevnucuje svoje presvedčenie, prečo sa tak rozhodol, tak by nemala ani druhá strana vtláčať svoj názor ako jediný správny. Tu sa hodí výrok, ktorý koluje sociálnou sieťou; "Moje tetovanie nie je tak urážajúce ako pohľad, akým si ma prezeráš."

Myslíte si, že ten mladý čo sedí sám v autobuse ďaleko od ostatných a môže mať tak maximálne 25 a na ruke veľkým nápis "Navždy Tvoj", je len po uši zaľúbený a ešte nezložil ružové okuliare, kvôli ktorým si neuvedomil následky toho, čo si dal vpísať do kože? Možno, áno a po rokoch to zistí, ale je to jeho vec. A možno má na to iný dôvod, možno je to spomienka na niekoho, koho mal veľmi rád a náhle ho navždy tragicky stratil. To nikto nevie, preto netreba nikoho posudzovať ak nepoznáme pozadie a dôvod jeho rozhodnutia. Netreba sa pohoršovať nad tým, čo sa nás vlastne ani vôbec netýka. Pravdepodobne toho človeka nikdy neuvidíme a jediné, čo sme mu v tej krátkej chvíli "odovzdali" je nagatívny pocit z jeho prítomnosti, pričom ho vôbec nepoznáme.

Každý má právo sa rozhodnúť a ak sa rozhodne inak ako by podľa iných mal, nie je za to horší. Ako spieva jeden slovenský rapper (Plexo) a zároveň môj kolega a veľmi príjemný človek "Ja som čistý originál". Na to by mal každý myslieť a spomenúť si na to, keď bude nabudúce niekoho súdiť podľa "obalu". Poznáte ten pocit, keď Vám niekto dáva najavo, že mu "ležíte v žalúdku" len preto, lebo mu nie ste po chuti či už názorovo, alebo vzhľadovo. Pamätajte, ak má s Vami niekto problém, stále je to jeho problém. Ak viete, že to ako ste sa rozhodli je to najlepšie, čo ste mohli urobiť a cítite sa tak dobre vo vlastnej koži, potom je všetko tak, ako má byť. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?