Dnešná mládež, alebo rebríček priorít.

Autor: Zuzana Hergottová | 16.3.2014 o 13:12 | (upravené 31.5.2014 o 16:16) Karma článku: 4,49 | Prečítané:  433x

Hovorí sa, že všetko je otázkou priorít, no aké priority si zvoliť? Každý určuje iným metrom a podľa vlastného uváženia, niekedy však vie človeka zdesiť, aké priority vládnu dnešným mladým. Isteže som tiež ešte povedzme členom "dnešnej mládeže", no sú chvíle, kedy sa za to doslova hanbím.

Nedávno som mala možnosť cestovať autobusom /čo bežne nerobievam, keďže patrím k vlastníkom auta/ a skutočne to bola "cesta zamyslenia".

Síce hovorím len o pár zastávkach, človeku to príde ako večnosť zvlášť, keď hovoríme o bratislavskej MHD.

Moje tiché premýšľanie prerušila istá mladá slečna, ktorá cestovala v doprovode o čosi staršej (hádam o dva roky) kamarátky, spolužiačky alebo známej. Rozhovor bol spočiatku bežný, tak trochu som sa v ňom spoznala z čias, kedy som tiež bola školopovinná. Aspoň sa mi to tak najprv zdalo, až kým som sa poriadne nezapočúvala.

Slečny najprv rozoberali akí "čavovia" ich obletovali na "diske" a ako si "blicli" zo školy, "že šak profka to aj tak nerieši" neskôr  prišli na rad finančné problémy. Z rozhovoru vo mne najviac zarezonovalo;

"Mala som v piatok 10evri a že ideme na disku, tak sa to zíde. Aj keď som vlastne minula len 6 lebo som mala dáku vodku a hrušku, šak ostatné drinky platili chalani to je v pohode, tak to má byť ne?. No a ostalo mi takych asi 5evri a nemala som desiatu, tak som si šla do bufača kúpiť nejakú oničom bagetu za 3evri, čo som neskôr ľutovala, lebo som už nemala na cigy, tie som si mala radšej kúpiť."...

Radšej cigarety ako desiata? To je dnešná priorita mladých! Mať na cigarety a dosť na chlast, nech si piatok užijeme no nie?! Čo bude zajtra je fuk, dnes sa ide žiť!

Naozaj sa nepovažujem za starú školu v pravom slova zmysle, ale vyrastala som s myšlienkou, že prvoradá je rodina a priatelia, udržať si dobré vzťahy, vedieť hospodáriť s peniazmi a žiť život naplno /nie na úkor zdravia, alebo okolia/. Rástla som v dobe, kedy sme na mesiac dostali 20korún a mali sme si sami určiť na čo ich minieme tak, aby sme nemuseli pýtať stále viac a viac.

Dnešní mladí ľudia majú zjavne predstavu, že peniaze rastú na strome a do 30 ich bude ubytovávať "mama-hotel". Šport a zdravý život je pre nich Tabu a udržiavanie dobrých vzťahov? Kdeže, veď načo. Nestarajú sa o nič, len o to, aby ich majkap bol bezchybný, ich auto bolo super vytunené, vačky plné cigariet a v zálohe fľaška huršky, či slivky, hlavne nech to dáva.

Nehovoriac o rodinnej atmosfére takýchto ľudí. Matka je len otravná osoba, ktorá je občas v pohode, aj to len keď dá nejaké peniaze, a foter len chodí z práce a do práce. V dnešnej dobe, kedy nie je veľa priestoru venovať sa rodine vidíme dôsledky na deťoch, tie to budú vkladať do svojich detí a kam ďalej?

Keď si dnes mládež neváži "šediny" ako to bude vyzerať neskôr? Aby sa jeden žiak základnej školy postavil voči učiteľke, dal ruky vbok a predniesol "A nie si ty tak trochu drzá?" No čo je toto za dobu?

Plynie z toho niekoľko otázok a hádam aj akýsi priestor na zamyslenie. Je toto cesta, ktorou bude smerovať ľudstvo? Je to len dočasný stav, alebo to bude ešte horšie? Vieme zhodnotiť, na čom nám skutočne záleží?

Žijeme predsa len raz, dobre si to rozmyslime.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?